Po porodzie ciało kobiety zmienia się i wraca do swojej formy sprzed ciąży kilka tygodni, a nawet miesięcy. Sprawdź jak poradzić sobie z tymi zmianami i czego w ogóle się spodziewać.
Ciało kobiety po porodzie, czyli czym jest połóg?
Po porodzie młoda mama wkracza w fazę tak zwanego połogu. Jest to okres bezpośrednio po porodzie, niezależnie od tego, czy był to poród naturalny, czy wykonany metodą cesarskiego cięcia. W tym czasie ciało kobiety przystosowuje się do zmian i wraca do stanu sprzed ciąży. Wówczas obkurcza się macica, narządy rodne wracają do swoich miejsc, goją się blizny i rany po porodzie, cesarskim cięciu czy nacięciu lub pęknięciu krocza. To czas niezwykle trudny dla kobiety, bo dodatkowo utrudniają go krążące we krwi hormony wywołujące niekiedy tzw. baby blues lub nawet depresję poporodową.
Ile trwa połóg i co oznacza w praktyce?
Połóg to czas po porodzie, który trwa około 6 tygodni. To w tym czasie kobieta, młoda mama, może odczuwać szereg dolegliwości i dyskomfort związany ze zmianami zachodzącymi w jej ciele. Najczęściej kobiety po porodzie skarżą się na takie rzeczy jak:
- ból krocza
- ból rany na brzuchu
- ból piersi i brodawek od karmienia
- problemy z wypróżnianiem
- intensywne krwawienie z dróg rodnych
- nieprzyjemny zapach ciała
- rozdrażnienie i huśtawka emocjonalna.
Najczęściej dolegliwości te ustępują już po kilku – kilkunastu dniach, niektóre jednak zostają z kobietą na dłużej – do końca okresu połogu.

Jak dbać o siebie po porodzie?
Czas po porodzie nie jest więc łatwy, biorąc pod uwagę dodatkowo nieprzespane noce i niepewność związaną z pielęgnacją maluszka (szczególnie stresujące dla kobiet, które zostały mamami po raz pierwszy). Warto jednak dać sobie czas, bo to on ma tu kluczowe znaczenie. Wszystko z czasem się unormuje, hormony wrócą do prawidłowych wartości, macica się obkurczy, a rany się zagoją. Niemniej czas ten bywa naprawdę trudny.
W przypadku standardowego krwawienia z dróg rodnych po porodzie, przydadzą się majtki poporodowe i wkładki higieniczne. Takie podpaski są grubsze, dłuższe i bardziej chłonne, dlatego zapewniają lepszą ochronę przed przeciekaniem. Jeśli obawiasz się zabrudzenie krwią łóżka czy kanapy, kup dodatkowo podkłady poporodowe na łóżko. Na takim podkładzie możesz siedzieć np. na kanapie nie obawiając się o jej zabrudzenie.

Jeśli masz ochotę, możesz pozwolić sobie na wysiłek fizyczny, ale z tym lepiej poczekać do zakończenia połogu. Prawdą jest też, że mało która kobieta ma siły i ochotę w czasie połogu na zwiększoną aktywność. Niemniej spacer na świeżym powietrzu jest tym, co z pewnością działa na korzyść ciała po porodzie, o ile w jego trakcie nie doszło do komplikacji i młoda mama nie wymaga leczenia lub specjalnego traktowania.
Pamiętaj również, że w przypadku nasilających się dolegliwości, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, który sprawdzi, czy w organizmie kobiety nie doszło np. do niepożądanej infekcji. Ponad wszystko pamiętaj, że powyższe dolegliwości i dyskomfort z czasem znikną, byś mogła jedynie cieszyć się swoim maluszkiem i macierzyństwem w najczystszej postaci. Jeżeli jednak czujesz, że z czymś sobie nie radzisz, psychicznie lub fizycznie, nie bój się poprosić kogoś o pomoc. Czasem kawa z koleżanką lub rozmowa z psychologiem potrafi zmienić spojrzenie na rzeczywistość i dodać sił do działania.